Деньги

Долар та євро підстрибнули на готівковому ринку

Дата : 11 июля

Долар та євро сьогодні зранку підстрибнули на готівковому ринку. Це сталося, нагадаю, після значного періоду зміцнення курсу гривні. Але вже пообіді національна валюта стабілізувалася і знову почала зростати. Загалом, чи не дивувалися ви останнім часом, чому падають долар та євро і на якому підґрунті зростає гривня? Якщо так, відповіді на ці питання почуємо від мого колеги Геннадія Вівденка. Він дослідив, що відбувається на валютному ринку.

Від початку року гривня виросла стосовно долара вже на 7%. Усе просто - пропозиція валюти на ринку перевищує попит.

"Зміцнення української гривні до американського доллара досягло максимуму порівняно із 2017 роком. причому ця тенденція триваэ щодня и вже знивелювла негативни прогнози експертив як украинских так и міжнародних".

На це комплекс причин. Сезонний фактор - влітку зазвичай гривня міцнішає.

Плюс, зокрема, виросли за рік світові ціни на основний українский експорт - метали та зернові. Наприклад, на кукурудзу та руду на 30-50 відсотків. Нацбанк навіть скасував обов'язковий продаж валюти для експортерів, запроваджений, як антикризовий захід із початком війни на Донбасі. Адже резерви - й так суттєво зростають.

"З початку року ми купили на нетто основі сальдо 1800 мільонів доларів. Цього місяця ми купили більше 400 мільонів доларів. Прискоривался участь нерезидентів в купівлі облігацій державноі позики" , - говорить Сергій Пономаренко, директор департаменту відкритих ринків НБУ.

Це ще одна особлива причина, якої не було аж від початку війни. Міжнародні фінкоманії, так звані нерезиденти, чимдуж скуповують українські цінні державні папери. Попит перевищує провпозицію іноді у п'ятеро.

"Тот фактор, которого небыло в прошлые годы и который усиливает тенденцию. Это заход иностранцев на внутренний рынок облигаций. 2 млрд было инвестировано во внутренний долг Украины в гривне и это оказывает поддержку гривне. Очень позитивный тренд на мировом рынке в последний раз мы видели в 2005 году когда готовы были покупать все что угодно", - говорить Сергій Фурса, аналітик інвестиційної компанії.

Нацбанк нещодавно cпростив електронну купівлю держоблігацій. Тепер це можна робити інвесторам із Лондона, Берліна та інших куточків світу. По держпаперах дуже висока ставка, але в цьому й ризик.

"Так как это очень дорогие долги уязвимость украины выростает. Может больно ударить по Украине. Возможность но за ней стоит большая угроза", - говорить Ерик Найман, фінансит.

На перекронання фінансистів, ліквідувати загрози можуть ті самі рецепти МВФ - відкриття ринку землі та приватизація. І це може стати новим поштовхом до суттєвого зміцнення гривні.

"Украина имеет все шансы оказаться оазисом в рамках тяжелой ситуации в мировой економики. Очень сдержанный оптимизм, мы проводим аналогии. Украина может повторить опыт Польши", - говорить Ерик Найман, фінансит.

"Кризи вони приходять і йдуть на сьогодні ситуація доволі позитивна",  - говорить Сергій Пономаренко, НБУ.

Є й ще один незвичайний чинник для зміцнення нацвалюти. На свої передвиборчі кампанії низка політиків завели в Україну, за оцінками аналітиків, уже понад 200 мільйонів доларів. Значна частина з них також вже поповнила резерви НБУ. 


Читать в источнике